Černá hora

Ahoj, měl bych dotaz jak je to s cestováním do Černé Hory? Dá se cestovat bez koronavirového cestu?

Ahoj, do Černé Hory lze cestovat bez koronavirového testu, při návratu do ČR ale buď 14 dní karanténa nebo povinný test. :-/

Ale Jakto? Vždyť Česká r. má povoleno vyjet všude v rámci Evropy, kromě Švédska, Británie a Portugalska. Právě na cernohorskych stránkách psali, že Cesko je mezi zeměmi, které křest nepotřebuji. Potom tomu tedy nerozumim.

Cestou tam ho nepotřebuješ, ale cestou zpět ho vyžaduje ČR, viz stránky ministerstva zahraničí =>na hlavní stránce mzv.cz si klikni na mapu a tam je to napsané.

Vstup pro občany ČR je povolen již nyní -> viz Institut za Javno Zdravlje Crne Gore.

Od 1. července pak bude i bezproblémový návrat domů, neboť EU otevře své vnější hranice pro 6 vybraných balkánských zemí, mj. Černou Horu. Cestování pak bude obousměrně bez podmínek.

Do konce června je to tak, jak píše výše @GeorGos a negativní test je při návratu vyžadován.

Četl jsem odkaz EU ohledně cestování do/z Černé Hory bez nutnosti se podrobit na test koronaviru. Z článku jsem pochopil, že se jedná jen doporučení EU atd. Na stránkách MZV je stále uveden návrat s podrobením na test nebo 14 dní karanténa. Nikde info o změně od 1.7.

Zároveň odlet/přílet z/do Rakouska, ze stránek MZV jsem zcela nepochopil, zda-li při vstupu do Rakouska nebudu vystaven nutnosti testu na koronavirus!

Ahaa, dekuju moc vám oběma!

Info o změně v přístupu ČR viz stránky MZV (screen z “mapy cestovatele” na hlavní stránce") :arrow_heading_down:

V%C3%BDst%C5%99i%C5%BEek1

Volné cestování mezi Českou republikou a Rakouskem vstoupilo v platnost již v prvním červnovém týdnu. :slight_smile:

Děkuji za odkazy. Mne trochu stále mate popisek s nutností testu.

Návrat do České republiky (aktualizováno k 23. 6. 2020): Občané České republiky, kteří se vracejí z Černé Hory do Česka, se musí prokázat negativním testem na Covid-19, který není starší, než 4 dny. Test nelze podstoupit v Černé Hoře, je ale možné jej absolvovat na území České republiky do 72 hodin od překročení hranic.

Tak snad 1.7. budu moudřejší. :slightly_smiling_face:

1 Like

Tak jsem se dočkal potvrzení od MZV, že Černá Hora je bez nutností testu, tam i zpět. V pátek mám let, ale teď koukám na stránky Veřejného zdraví ČH a tam již ČR včetně celý EU není uvedena bez nutnosti testu. :face_with_head_bandage:

Ahoj,

ze seznamu Veřejného zdraví ČH zmizely všechny členské země EU. Pro vzájemné cestování mezi ČH a EU totiž od 1. července padly restrikce definitivně.

Černá Hora byla zařazena na seznam bezpečných zemí EU. Dovolím si citaci z webu MZV: „v případě Černé Hory a Srbska bude možnost vzájemného cestování reciproční, tedy bez testů a dalších podmínek."

Cesta by tudíž měla být bez komplikací. :slight_smile:

Díky, již je to v pořádku, i na stránkách VZ ČH byl přidám popisek, že všechny země EU mají přístup bez podmínek.

1 Like

Info dnes s návratem letadlem z Podgorice do Vídně.

Nejprve byl problém, že nás nechtěli odbavit kvůli absenci testu na koronavirus, načež jsme byli odkázáni na jinou přepážku, kde uznali, že odbavení můžeme být bez testu. Prošli jsme všemi kontrolami, ale po 5 min nás vyvolávali rozhlasem a paní od odbavení nás odvedla zpět mimo odbavení k jiné prapážce. Opět se jednalo, že jsme údajně neměli právo odcestovat bez testu. Uběhlo asi 30 min a nakonec nás i s ostatními cestujími zejména z ČR /SR poslali na odbavení. Důležitý dokument byl mít u sebe doklad o zaplacení parkoviště vídeňského letiště potvrzující, že neodkladně opustíte Rakousko.

Dále vídeňské letiště bude chtít vyplnit prohlášení o opuštění hranic.
V letadle nás bylo do 40ti pasažérů, let zpožděn o 6 hodin díky střetu s ptáky při přistání, čekalo se na mechanika až přijede z Albánie provést revizi.

Super, to jsou hodně zajímavé “informace z terénu”. :slight_smile: Díky za ně!

Hlavně, že se vám cesta domů povedla úspěšně realizovat.