Cestování a koronavirus

Dobrý den, Lucie,

no, obávám se, že Vám zakážou nastoupit do letadla do Prahy, jelikož nejste českou občankou. Dle českého ministerstva zahraničních věcí je to ale nejprve na příslušné aerolince, zda Vás pustí do letadla. Zkuste tedy zavolat nejdřív na aerolinku a pokud Vám řeknou, že Vám bude odepřen vstup do letadla, tak se obraťte na vlastní Ministerstvo zahraničních věcí, ať Vám poradí, jak se dostat domů (když už Vám zavřeli všechna mezinárodní letiště). Jakmile budete vědět cestu, zkuste se zas obrátit na aerolinku, zda by Vám nezměnili místo příletu.

Bohužel to bude náročný a zdlouhavý proces, tak přejeme pevné nervy a brzký návrat domů. :slight_smile:

Jíťa

Dobrý den, v pátek jsme měli letět do Barcelony se společností Ryanair ale bohužel vzhledem k okolnostem, které nastaly a s uvalenou karanténou na ČR odletět nesmíme. Při konkrétním dotazu na společnost Ryanair nám byla poskytnuta pouze možnost přesunutí letu ovšem že nikoliv nevrátí peníze. Je možné o tom dále nějak se společností diskutovat? Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, s vrácením peněz je to obecně u aerolinek špatný. U Ryanairu lze naštěstí aspoň změnit termín zdarma (s doplatkem do aktuální ceny). Peníze vám vrátí jen v případě, že bude let zrušený (což je dost pravděpodobné, Ryanair uvažuje dokonce o uzemnění všech letadel).

Jitko, díky!

Let mám naštěstí z Prahy. Vidím, že výjimky aktualizovali až dnes a tedy opravdu nemohu vycestovat. Nicméně pořád je ve výjimkách zmíněna jedna, kterou bych snad splňovat mohl - a to tu, když mám “povolený pobyt v dané zemi”. Nikde není specifikován dokument, který je třeba si opatřit, ale předpokládám, že to bude vízum vyšší třídy, než turistické. Máte představu, co přesně je pod pojmem “povolení k pobytu myšleno”?
Let se mi moc odkládat nechce, mám v Thajsku určité povinnosti, určitě nechci odletět “na truc”, abych se mohl válet na pláži.

Ještě jednou díky!

Dobrý den, Zalet si,

máme dnes letenky na Sri lanku s QATARem z Prahy. Letenky jsme koupili krz zprostředkovatele Gotogate, který nám již od čtvrtka neodpovídá na telefony ani na jiné formy komunikace.
Let není z Prahy zrušen, ale nás nepustí na palubu. Qatar se nám kontaktovat nepodařilo, ale na jejich stránkách jsme byli odkázání na našeho zprostředkovatele.
Myslíte, že je šance na vratku peněz v takovéto situaci, když se nám ani do odletu nikdo neozve?
Děkuji a přeji příjemný den,

S pozdravem

Kateřina T.

Jirko,

trošku se obávám, že Vám nebude stačit ani pracovní nebo jemu podobné vízum. Zkuste zavolat na MZV, docela dobře se s nimi komunikuje a pokaždé nám dokázali odpovědět.

Druhá otázka ale je, zda Váš let bude operován. Je totiž dost pravděpodobné, že let bude ještě zrušen, když vlastně nikdo nemůže ze země a nikdo do země.

Nejprve doporučuju kouknout, zda ten Váš let nebyl zrušen a pokud ne, tak zkusit to MZV.

Jíťa

Zdravím, Katko,

ráda bych pro Vás měla dobrou zprávu, ale bohužel. Přesně tohle jsou ty situace, proč nedoporučujeme NIKOMU kupovat letenky přes tyto servery jako je Gotogate, Mytrip apod. Je u nich minimální šance na vrácení peněz zpátky nebo aspoň změnu termínu, i když na ně máte ve skutečnosti právo.

Pokud let nebyl zrušen, tak aerolinka Qatar nabízí změnu termínu zdarma. Zkoušejte to dál. Možná bych se spíš zaměřila na ty Qatarce, u nic je větší pravděpodobnost, že se s nimi domluvíte.

Přeju hodně štěstí a opravdu příště doporučuju koupit buď přes nás nebo web aerolinky!

Jíťa

Dobrý den, bratr se snaží dostat do Evropy z Kolumbie (z Bogoty). Má zprávu z konzulátu, že lety přes USA i Madrid nejsou již možné. Ze země se musí dostat do 19/3, pak to vypadá, že se země úplně uzavře. Poradil/pomohl byste prosím někdo s (alespoň o něco) levnější letenkou než je spoj od Latam, přes Santiago de Chile za 38294,-? Má jedno příruční a jedno odbavené zavazadlo, potřebuje kamkoliv v Evropě (ideálně Londýn, Německo, Rakousko). Moc děkuji za jakoukoliv radu, hledáme celá rodina jak šílení…:slight_smile: Díky, Lucie

Ahoj Lucko,

tak jednou z možností je letět do Berlína přes Frankfurt za 26 673 Kč =>>https://zaletsi.cz/sywh. Teoreticky by cestu mohl ukončit už ve Franfkurtu a ušetřit tak trošku času (letenku ale musí koupit do Berlína, jinak ho to paradoxně vyjde dráž).

A nebo ještě líp do Norimbergu za 25 846 Kč s tím, že by skončil ve Frankfurtu (to druhý je vlak) =>>https://zaletsi.cz/mcha
image

V obou případech by mělo být odbavený v ceně.

Za současný situace mi to přijde jako dobrá cena. Dlouho bych neváhala.

Jíťa

Ahoj Jitko, koukli jsme na to asi hodinu po Tobě a v těch odkazech co posíláš už se nám to nezobrazilo…Je to tak, že ty lety už nejsou? Nebo máme hledat jinak?

Ahoj, koukáš dobře, bohužel ty letenky jsou fuč.

Stihl by ještě dnešní let: https://zaletsi.cz/s02m
image
To totiž vypadá, že se zatím poletí. To druhý je zase vlak, takže by mohl skončit ve Frankfurtu.

Co jsem koukala na zítřejší odlety, tak se pod 45 tisíc ˇ(s Turkish Airlines) už nedostaneme téměř nikam do Evropy. Tudíž pokud by to alespoň trošku šlo, tak doporučuj zkusit ten dnešní let s Lufthansou.

Jíťa

Ahoj Jíťo, díky moc za Tvoje odpovědi.
Teď mám zprávu, že je někde docela daleko, tak to je má nepřesnost, myslela jsem, že je v Bogotě…Ten dnešní spoj rozhodně nestíhá, tak já jdu koukat na ty zítřejší…Ukazuje mi to opravdu jen ty okolo 45k…
No každopádně díky moc za Tvůj čas, Lucka

Ahoj Lucko,

co přes Kanadu, to by mělo ještě jít:
image

Přes Kanadu ještě cestovat jde, potvrdila to právě i ambasáda, už jsem letenku skoro koupila, ale hodilo mi to hlášku, že z důvody změny dostupnosti volných míst nemůžu dokončit rezervaci…

Lufthansa asi ruší hodně letů, protože se to tak často mění.
OK, v tom případě asi budem muset přistoupit k tomu, čemu jsem se snažila vyhýbat - kombinování letů.

Nejlepší mi přijde přeletět zítra do Mexika do Cancúnu. Tam zatím žádná omezení nejsou a odtud se pak přes Kanadu dostat do ČR. Přelet do Cancunu vychází okolo 5 tisíc, přelet pak do Německa přes Kanadu okolo 24 tisíc. Celkem do 30 tisíc:
image
image

No a nebo pak s těma Turkama za 45, ale to je strašná darda. :confused:

Jíťa

Tak Cancún je zavřený…Ambasáda důrazně doporučovala vyhýbat se přestupům v Latinské Americe…Asi zbyde zkusit na letišti a doufat, že chytne nějaký zrušený last minute let. Myslíš, že to na letišti bude spíš levnější nebo dražší?

Na letišti to bude spíš dražší. Ale v současný situaci - kdoví. :confused:

No tak jedině to nějak nakombinovat přes tu Kanadu. Jinak to bohužel vypadá, že se z Jižní Ameriky jinak než za 45 tisíc s Turkama dostat nedá. :frowning:

Vypadá to asi na to letiště, snad nebude dražší než ti Turci…Je to teda masakr.
Ještě jednou moc děkuju, vůbec netuším, jak jsi Ty lety našla :slight_smile:

Jitko,

Už jsem s nimi volal, bohužel stážista u telefonu odmítl pochopit, že thajská legislativa nic jako “povolení k pobytu” nezná. Žije se tam normálně s vízem - potom, když tam žiješ tři roky, splňuješ podmínky a solidně podmázneš úřednickej aparát, máš šanci dostat se mezi hrstku, komu schválí trvalý pobyt, pak se můžeš už jen naturalizovat.

Lety lítají, ikdyž posouvaj odlety dopředu - nejspíš, protože nemaj koho nakládat do letadla.

Nejspíš to vzdávám a let posunu, ikdybych si to vyhádal na mzv, byrokrat na letišti si beztak nelajzne vpuštění mě do letadla. Štve mě ale, jak punkově jsou všechny vládní nařízení sepsána a nemaj prakticky žádnou informační hodnotu.

Díky za info a držím pěsti všem, vedle kterých můj problém vypadá malicherně :slight_smile:

Jenze nektere destinace jsou bez kombinace aerolinek nedosazitelne, nebo nesmyslne predrazene. Kazdopadne je to pekna zlodejna a v krizovych situacich jako je ted, by se mely letenky automaticky stornovat kazdemu kdo nesmi opustit zemi. Jeste me napadlo pozadat banku za chargeback.