Cestování do Panamy

Ahoj, chystáme se přes Vánoce do Panamy. Kde najdu, jestli je Panama “oranžová nebo červená” na tom nějakým slavným semaforu? Pokud je totiž oranžová, pojišťovna bude plnit, když tam chytnu kovid… Pokud je červená, budu shánět pripojisteni. Ví někdo, jestli jsou tam nějaké zásadní restrikce? Doprava, restaurace apod. Díky a cestování zdar :muscle:

Ahoj Honzo,

všechny mimoevropské země jsou z pohledu “českého semaforu” bohužel momentálně červené. :red_circle:

Před cestou je nutné absolvovat negativní PCR test (ne starší 48 hodin), údajně by měl být dostupný i rychlost po příletu na letiště za 50 USD. Dále je třeba vyplnit tento vstupní formulář.

Na veřejnosti se nosí roušky a platí zákaz nočního vycházení (23:00–05:00). Obchody, restaurace i pláže jsou již otevřeny.

Aktualizované informace můžeš sledovat na webu Visit Panama. :slight_smile:

Díky za odpověď :slight_smile: ještě poprosím o odkaz na ten mimoevropský semafor, na mzv jsem našel jen Evropu. Taky píšeš, že je potřeba pcr test a já na visitpanama i zde https://zaletsi.cz/akce/top-20-destinaci-kam-nyni-na-dovolenou-mimo-evropu/#panama
našel, že stačí antigenní. Takže předpokládám, že to tak je:). Díky a cestování zdar👋

Jasně, už jsem z těch testů zblblý. :see_no_evil: :roll_eyes: Do Panamy stačí antigenní, máš pravdu. :slight_smile:

S tím semaforem je to easy. Až na výjimky jsou všechny mimoevropské země “červené”. Seznam těch výjimek aktualizujeme v tomto článku. Případně ho nalezneš ve výnosu na webu MZ (aktualizace na týdenní bázi vždy v pátek).

Jasný :grin: kdo se v tom má vyznat:) díky moc.

Ahoj, máme v plánu na prosinec zas na chvili utect za teplem. Nemáte někdo info ohlede pozemního přestupu hranic Panama/Kostarika? Našla jsem že letecky to jde, ale u pozemního si nejsem jistá. Meli jsme v plánu letet Panama (s testem), přesun Kostarika (bez testu) a odlet. Děkuju za rady.

Ahoj Katko,

pozemní hranice mezi Panamou a Kostarikou je momentálně otevřena pouze pro občany zmíněných zemí nebo cizince disponující trvalým pobytem v zemi. Pro turisty zatím nikoliv (viz tento článek).

S příchodem prosince se však ale nařízení ještě může změnit, takže bych “flintu do žita” ještě neházel. :slight_smile:

Ahoj, ja bych se k tomu to chtěl, zeptat zda je možné se přesunou mezi panamou a kostarikou letecky s Copa Airlines? Když to tedy nejde pěsky :slight_smile:

Ahoj Lukáši,

jasně – to by mělo být v pohodě, neboť vzdušné hranice země jsou pro turisty otevřeny. :slight_smile:

Ahojte všichni cestovatelé. Prosím vás poraďte mi jen - koupili jsme s kamarádem na vánoce taky letenky do Panamy s KLM. Nejsme si však jistý od kdy běží ta 48h lhůta na negativní covid, je to od chvíle testu nebo od obdržení výsledku? A budeme výsledek potřebovat už v Praze při odletu, popř. v Amstru při přestupu nebo až v Panamě? Popřípadě nemáte někdo zkušenosti s odběrem v Prevedigu na Praze 8, resp. jejich garanci výsledku do 24h? Ptám se abychom to mohli nějak časově naplánovat. Jo a poslední věc ten antigenní test chápu dobře tak že když mi nezjistí protilátky - covid jsem tedy neměl a můžu letět? Děkuju moc předem za jakoukoliv odpověd, Pepa.

Ahoj Pepo,

negativním testem se budeš muset prokázat už na odletu v Praze. Kontrolován pak bude i po příletu do Panamy.

Lhůta se počítá od doby, kdy test reálně podstoupíš. Na testu bývá uveden pouze den (nikoliv přesný čas odběru). A zrovna s Prevedigem na Praze 8 máme skvělé zkušenosti (výsledky dorazily vždy ještě tentýž den večer). :slight_smile:

Ahoj Tondo, díky za rychlou odpoveď. Takže když řeknu že letíme 11.12 v 6 ráno, tak na test bych se měl zaregistrovat 10.12 ráno a doufat že to stihnou a v opačném případě neodletím? Nebo radši ten antigen test nebo rychlotest za 2600? Jak bys to udělal ty? Díky moc, P.

Pokud máš routing s krátkým přestupem v Amstru a přílet do Panamy je 11/12 v 16:25, tak by měl stačit i test absolvovaný 9. prosince a nemusel by ses nervovat. Ale naše zkušenosti s Prevedigem jsou takové, že výsledky testů přišly vždy tentýž den během večera. :sunglasses:

Panama má tu podmínku specifikovanou tak, že test nesmí být starší 48 hodin od příletu do Panamy. I v případě testu z 9/12 by tato podmínka měla být splněna.

Nejsem si jistý, co přesně myslíš routingem s krátkým přestupem, ale ano přestup v Amstru je poměrně krátký cca 3-4 hod přestup a plánované přistání v Panamě pak 16:30. Máš pravdu, že pokud by na výsledku nevytiskli čas (což asi ale s jistotou nikdo říct nemůže, myslím, že ten “formulář” se může v průběhu času trochu měnit třebas) tak by bylo rozumné tam jít 9.12 na klasický test a počkat si v klidu na výsledek. Ale teď si vezmi, náhoda je blbec, let se zpozdí a my přiletíme do Panamy až po půlnoci, tzn 12.12 a to už by asi výsledek neplatil :sweat_smile: No popřemýšlíme ještě, každopádně díky moc za pomoc.

Tam Tonda myslel, aby přestup nebyl přes noc, 3-4h jsou úplně na pohodu. :slight_smile: Když se zpozdí éro, tak to nikdo neřeší. :wink: