Irán-dotaz

Dobrý deň,
Ja plánujem v novembri vycestovať do iránu. Zaujímala by ma aktuálna situácia. Bol tam voľakto z Vás v poslednej dobe? Ako to tam vyzerá? Aké sú vstupné podmienky? Ako si mám najlepšie vybaviť viza? A čo sa týka COVID-19, čo je potrebné spĺňať? Dakujem.

Ahoj Martine,

Víza do Íránu je nejlepší vyřešit online, konkrétně zde: Application Register
Co se týče opatření v souvislosti s epidemií COVID-19, aktuálně je nutný buď negativní PCR test (ne starší 72 hod.) NEBO očkování (min. 2 týdny od dokončení základního schématu), více info tady: https://zaletsi.cz/destinace/iran/koronavirus-v-iranu/
Pro vstup do země je potřeba také cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců ode dne vstupu.

Týna

Ahoj, včera jsem se vrátil z Íránu a tak trošku poradím. Víza se dají koupit po příletu, ale musíš si před odletem zažádat přes internet. Pro občany ČR stálo vízum 75USD plus 3USD za každé vytištěné lejstro (u nás plus 3USD za vytištění víza). Pro vstup chtějí abys měl pojištění i s covid, ale pokud nemáš, tak si musíš koupit jejich za 15EUR. Já si raději za 708kč koupil svoje na týden neb jsem věděl jaké jsou limity plnění a u jejich pojištění si nejsem tedy vůbec jist. Dále pro vstup potřebuješ min. na první noc ubytování. My ho bohužel neměli (spali jsme v posledním kempu pod vrcholem Damávand) a tak proběhl výslech na téma - kde budeme spát, kdo je kontaktní osoba, zda máme facebook, kolik máme peněz atd. Bohužel, ubytování na oko (např. zrušitelné) jsme neměli bo booking.com tam nefunguje a také jejich “bookingy” nepočítají s objednáním ubytování v den objednávky (x dnů předem byl standard). Pro vstup nikdo nechtěl vidět covid test (očkování), ale rozhodně patří mezi podmínky pro vstup. V pase nesmíš mít razítko Izraele (já mám pasy dva, kamarád si musel sehnat nový bo jsme tam měli razítko Taba a tam je jisté kam vstupuješ). SIM kartu si kup za 5EUR hned na letišti (visitor SIM s 5GB), ale počítej, že bude fungovat možná až druhý den po koupi (u nás to tak bylo). Neplatí tam žádné mezinárodní platební karty (výměnu nedělej ve směnárně, tam je špatný kurz a často tam nemají peníze. Před směnárnou či na náměstíčku je veksláků plno a kurz mají plus/mínus stejný. Nezažil jsem ani jednou ojeb či pokus o něco - ale buď pro jistotu ve střehu. Já měnil radeji vždy jen 100USD/EUR). Dále si stáhni VPNku, bez ní se nedostaneš na hodně stránek a počítej s tím, že v čase demostrací je internet zcela vypnut. Já měl tři bezplatné VPN a fungoval jen Proton a zde jen americké připojení. S focení v odpoledním čase (demostrace od 18h dále, tudíž od 16h se rojí fízlové) si dávaj bacha, aktuálně se tam konají demonstrace a i když fotíš barák s něčím zajímavým, tak pod ním může stát nějaký člověk v maskáčích a během chvíle jsi zatčen. Pro slabší povahy doporučuji po 16h schovat telefon a srát na to - je tam plno fízlůpomocníků a tajných. Nemusíš pak být na zemi, mít okolo hromadu fízlů, neprojíždí ti mobil a než se dostaneš na výslech, kde s někým probereš v angličtině, že jsi jen neškodný turista, tak uteče pár hodin. Nepíšu to, abys měl strach, jen i já pro příště bych vynechal tento zážitek. Oblečení chlap - kalhoty dlouhé, tričko lze krátké. /// Jinak lidé jsou přátelští, jídlo super, ceny příjemné a nezažil jsem žádný pokus o podvodné jednání (smlouvat lze, ale nezkouší xx násobky s tím, že je stáhneš dolů). Motivační foto a pár slov okolo: www.michalzhor.cz /// Pokud dotaz, tak mail či zde.

1 Like