Jak by se Peruánec mohl dostat do ČR přes Španělsko?

Potřebovala bych vědět, zda je možné, aby se můj přítel Peruánec dostal do ČR přes Španělsko. Jsme spolu už přes dva roky, ale kvůli opatřením jsem ho neviděla už rok a půl. Už jsem opravdu zoufalá, protože Peru je pořád v červené zóně.

Lety z Limy do Španělska fungují pro očkované a to můj přítel splňuje. Napadlo nás tedy, že by mohl přijet do Španělska a koupit si zvlášť nenavazující letenku do Prahy. Místo odletu by tedy bylo Španělsko, ne Peru. Otázkou je, zda budou řešit, že má Peruánský pas a budou se ho vyptávat na to, odkud do Španělska přijel.

Neznáte nějaký způsob, jak zabránit tomu, aby ho v ČR vrátili zpátky do Španělska? Řeší se hodně předchozí cesty nebo jenom místo odletu? Mají vůbec nějaký způsob, jak zjistit odkud přijel? Pokud by si COVID test udělal ještě ve Španělsku, bude to někdo řešit?

Moc prosím o radu. Pokud už někdo má s něčím takovým zkušenosti, budu moc ráda za jakékoliv tipy. Nechtěla jsem takhle ty opatření obcházet, ale chápete, opravdu jeho absencí trpím a bůhví, jak dlouho to ještě bude trvat.

V tomhle by neměl být žádný problém - pokud je očkovaný vakcínou, schválenou v EU, tak pak může přijet do Česka bez problému.

Ta výjimka je tam napsaná přesně:

  • Fully vaccinated third-country nationals, provided that the vaccination was carried out with a vaccine approved by the EMA or its equivalent;

A pak samozřejmě příjezdový formulář - prijezdovyformular.cz

Můžu se zeptat, kde je tahle informace uvedena? Všude nacházím informace o tom, že občané země s vysokým rizikem nákazy mají do ČR vstup zakázán. Třeba tady Ban on entry into the Czech Republic for third-country nationals from countries marked as risky · Covid Portál
Jsem z toho všeho docela zmatená. Děkuji předem za odpověď.

To info jsem kopíroval ze systému aerolinky. Raději bych si to ověřil přímo na MZV telefonicky. Nesmí to být “essential travel”, pak by to mělo projít i z tmavě červené země.

1 Like

Když jsem psala e-mail, řekli mi, že z Peru je vtup do ČR zakázán, takže to legálně zatím nejde.