Jak na vlaky po Indii

Namaste dobrodruzi,

před nedávnem jsem se vrátil z putování po Indii a chtěl bych se s Váma podělit o zkušenosti s tamní železniční dopravou.

Nejpreve je třeba zmínit, že vlaky jsou v Indii hodně oblíbené, čemuž však odpovídá i jejich obsazenost. Sice s největší pravděposobností nikoho na střeše vagónu neuvidíte, nicméně koupit jízdenku do pohodlného kupé může být oříšek. Pro orientaci si uděljme přehled, jaké třídy jsou k dipozici:

  • General class: V této nejnižší třídě rozhodně komfort nehledejte. Do klasického kupé, jak ho známe u nás, se v tady vleze klidně třikrát více lidí. Ti zkušenější si najdou svoje místečko v zavazadelníku nebou si prostě lehnou doprostřed uličky. Pokud si nechcete tuto nezapomenutelnou zkušenost ujít, radši si jí naplánujte na nějakou kratší vzdálenost. Jízdenky lze koupit přímo ve stanici před odjezdem za pár šušňů.

  • Sleeper: Jak už název napovídá jedná se o kupé v lůžkové úpravě (3 postele nad seou). Přes den je však možné lůžka složit a cestovat tak jako v normálním vlaku. I když zde není klimatizace, větráky a otevřená okna tu zajistí příjemný průvan, takže tu přežijete i za vysokých teplot. Výhodou je, že jízdenka je zde i místenkou. Obecně lze říci, že sleeper je pro baťůžkáře volba č. 1, neboť se za velmi nízkou cenu pohodlně dopravíte do jíné části Indie, a to klidně přes noc.

  • 3AC-1AC: Následuje postupka klimatizovaných tříd. Třetí třída je v podstatě pouze klimatizovaný sleeper. Od dvojky nahoru se pohodlí stupňuje ve smyslu vícero místa (pouze 2 postele nad sebou) a v jedničce se i servíruje jídlo. Toto pohodlí je však samozřejmě vykoupené úměrně vyšší cenou.

Jak si zajistit místenku?

Čeká-li Vás delší přesun, je dobré si včas zajistit místenku. Ty však bývají na frekventovaných spojích dlouho dopředu vyprodané, zejmna populární sleepry klidně 2 týdny dopředu. Pokud tedy máte jasno, kudy vaše cesta povede, tak se hodí mít páteřní spojení zajiťené předem. To se dá zařídit s pomocí aplikace ixigo: IRCTC Rail (:green_apple: nebo :robot:) Je třeba se zaregistrovat, poté po Vás budou chtít zaslat kopii pasu pro ověření totožnosti. Appka funguje podobně jako ta od ČD. Primárně kupujte jízdenky general kvótě. Pokud se Vám nepodařilo zarezervovat vlak předem a všechna místa jsou vyprodaná, tak nevěšte hlavy, neboť je ještě možné 1 den před odjezdem vlaku (prodej začíná v 10:00 - opět prostřednictvím aplikace) zakoupit expresní jízdenku v tzv. TATKAL kvótě za dvojnásobnou cenu oproti general kvótě.

To je ode mě vše a nezbývá mi nic jiného, než Vám popřát šťastnou cestu.

Mějte se fanfárově! :v: :mountain_railway: :india:

1 Like