Cestování a koronavirus

Mám zakoupenou letenku z Vídně do Milána -Bergama na 1.7. 2020 a zpět 31.7.2020 přes e-sky LaudaMotion, pokud budou hranice v Česku uzavřené a v Itálii bude stále velký nárůst coronaviru, mohu žádat o refundaci za letenku nebo změnit datum letu na příští rok 1.7.2021-31.7.2021? Díky za info.

Dobrý den,

nacházím se ve Valencii a z důvodu coronaviru jsem přišla o práci.
Naděje, že bych našla novou v této chvíli jsou mizivé.
Proto se musí vrátit do ČR na začátku května, protože v květnu už nebudu mít na nájem.
Jaká je nejlepší možnost letů v prvním týdnu v květnu?

Děkuji za odpověd.

Ahoj,

stěžejní je, zda aerolinka let sama od sebe zruší nebo ne. V červenci už sice létat bude, ale nejsem si jistá, jak to bude vypadat s lety do Itálie. Pokud aerolinka zruší let sama od sebe, tak můžeš zažádat o refund. Pokud ne, zkus požádat o změnu temrínu. Určitě to ale nepujde přehodit na termín za rok, jelikož na to období ještě nejsou vypsané termíny.
Každopádně bych teď čekala, zda let nebude zrušen.

Jíťa

Zdravím,

tak to mě mrzí.

Do Prahy už téměř nic nelétá, tak bych to viděla na let do Německa a zde by Vás někdo vyzvedl na letišti.
Docela přijatelně vychází let z Madridu do Mnichova (můžete ale ukončit cestu ve Frankfurtu, pokud to bude pro Vás výhodnější):
image

Jíťa

Dobrý den,

děkuji za odpověd.
Bohužel, cena je moc vysoká a nejsem schopna zaplatit tolik.
Existuje stále nějaké doprava s německých letišt?

S pozdravem
Alice

Zdravím, Alice,

obávám se, že se pod 5 tisíc včetně báglu nedostaneme, ať už z Valencie, Mnichova, . Normálně se ceny pohybují klidně i více.

Jinak doprava z německých letišť stále funguje, dá se koupit například zde:https://www.regiojet.cz/novinky/svoz_Cechu_ze_zahranici.html

Můžete zkusit lety s nějakou nízkonákladovkou do Vídně. ty jsou sice stále vypsané, ale většinou své lety ruší cca pár dní před odletem.

Jíťa

A například tato letenka? O den později?

letenka

Zde nemůžu slíbit, že ten let bude uskutečněn. U letu Lufthansy je jistější, že se poletí. U tohoto letu to slíbit nemůžu.

Jíťa

Ok rozumím. A co má vliv na to, jestli se let uskuteční nebo ne?

Tak jako tak, budu muset risknout tenhle.

Děkuji za pomoc,
Alice

Dobrý den,

6.5.mám letět s Wizzair z Vídně do Larnacy. Let mám v jejich systému potvrzený a dnes mi dokonce přišlo, že nám změnili místa v letadle. Přestože cestuji relativně dost, musím říct, že jsem v této situaci úplně bezradná. Kypr má do konce dubna zákaz vstupu cizinců na ostrov, Wizzair se tváří, že létá a i kdyby, tak se stejně nedostaneme do Vídně. Co dělat v takovém případě? Mám vyčkat až mne bude kontaktovat letecká společnost?
Předem děkuji za váš tip, radu, názor a cestování zdar! :slight_smile:

Lucie

Dobrý den, Lucie,

zachoval bych klidnou hlavu. :slight_smile: Do Rakouska Vás za dva týdny stejně nepustí, tudíž je cesta objektivně nerealizovatelná.

Doporučím čekat a čekat - u Wizz Airu a jemu podobných aerolinek není výjimkou, že oficiální stanovisko o zrušení letu vydají až několik dní před samotným odletem. Posléze dostanete nabídku na refund 120 % ceny letenek připsaných v kreditech na W6 účet, odkud je posléze můžete žádostí zkusit proměnit opět na 100 % původní hodnoty ceny lety aka refund na účet (alespoň to platilo pár dní zpátky).

1 Like

Dobrý den,
chtěl bych se prosím poradit jak mám správně postupovat při žádosti o vrácení plné finanční kompenzace na účet.
Kupovali jsme zpáteční let z PRG do AMS (odlet 30.4), přes třetí stranu MyTrip. Oba lety byly zrušené. Kontaktoval jsem přímo leteckou společnost přes kterou jsme měli letět (CzechAirlines), ty mi odpověděli, že oni s tím nic nemůžu dělat , že mam kontaktovat třetí stranu. Kontaktoval jsem MyTrip ohledně vrácení peněz nebo zasláni voucheru. Odepsali, že voucher není možný, že jím mám volat ohledně rebookingu letenek. Dovolat se tam samozřejmě není možné, tak jsem jim psal, že požaduji plné vrácení ceny na účet.
Stránky mají úplně o ničem, nedopátrám se tam ničeho.
Chci se prosím poradit, jestli mohu udělat ještě něco víc, nebo jak by jste postupovali Vy. Všude jsem se dočetl že v případe úplného zrušení letu ze strany aerolinek mám nárok na finanční odškodnění.

Předem moc děkuji za jakoukoliv reakci.
S pozdravem,
Petr

Ahoj Petře,

pro příště - určitě nekupovat letenky přes servery jako je MyTrip, Gotogate apod. Možná u nich pár kaček ušetříte, ale při podobných komplikacích jako je tahle, tak často přijdete o všechno, na co máte nárok, a nebo si za to zaplatíte podruhé. :frowning:

Bohužel tohle není chyba aerolinky, všechno jde za My Trip. Pokud máte koupené letenky přes třetí stranu, tak s tím aerolinka nemůže nic dělat.

Běžně platí, že pokud aerolinka zruší let, tak máte právo na vrácení peněz. Ovšem za doby koronaviru se pravidla trošku změnily a málokterá aerolinka vrací hotovost. V každém případě máte právo na voucher na letenky ve stejné hodnotě jako byly ty původní.

Opravdu ráda bych měla lepší radu, než zkoušet to dál. Klidně zkuste pohrozit žalobou. Obávám se, že peníze vám nevrátí, ale na voucher právo máte.

Držíme palce, ať z nich něco dostanete a příště opravdu kupovat letenky přes web aerolinky, portály jako je Letuska.cz nebo Pelikán a nebo samozřejmě přes nás na Zaletsi.cz. :slight_smile:

Jíťa

Zdravím, když mám voucher za zrušený let od Qataru, můžu ho použít, když budu kupovat letenky přes vás? teď máte v nabídce Austrálii cca za 14 tis.,ale na stránkách Qataru se mi to nepovedlo najít. Díky moc.Janka

Ahoj Janko,

voucher vystavený přímo dopravcem můžeš uplatnit jen na nákup letenek přímo u daného dopravce. Tarif do zmiňované Austrálie s QR je stále validní a letenky si můžeš koupit přímo na webu Qatarců, kde zároveň uplatníš onen voucher! :slight_smile:

Ve vyhledávači na hlavní stránce zvolíš možnost “Multi-city” a následně zadáš požadovaný routing. V Tvém případě to nejspíše bude Praha - Melbourne & Melbourne - Zurich. Poté již jen vybereš konkrétní lety a před platbou uplatníš svou voucher. :v:t6:

Pokud bys měla problém s nalezením vhodného termínu, klidně se ozvi - mrknu se na to.

Dobrý den, ješlě bych se ráda zeptala. Letíme 19.2 ze Zanzibaru do Vídně s Ethiopian Airlines. Chtěla bych se zeptat. Máte nějaké informace jak probíhá návrat do vídně? nebudou chtit u odbavení nic? když jim ukazu tranzitni formular? sama spolecnost nechce cvodi testy? Děkuji za odpoved predem. :slight_smile: Denisa

Dobrý den Deniso,

pokud pojedete z Rakouska do ČR po zemi, na hranicích budou moci celníci požadovat PCR test. Správně byste si měla udělat test na Zanzibaru před odletem a ten pak ukázat případně celníkům.

Jiné řešení - udělat si antigenní po příletu ve Vídni a ten ukázat celníkům.

No spíše mě zajíma cesta ze zanzibaru do vídně. Vstup do ČR mame na vyjímku, protože mame 90 dní imunitu po covidu. :slight_smile: Takže test nepotřebujeme. Spíše potřebuji vědět jestli muzu letet do vidne ze Zanzibaru bez testu. :slight_smile: letíme s Ethiopian Airlines tak jestli nebude problem, když ukazu jen tranzitní formular a pustí mě.

Ne, aerolinka Ethiopian PCR test aktuálně nevyžaduje. :slight_smile:

1 Like

Dobrý den,

nevíte na koho se mám obrátit, aby mi vystavil lékařský mezinárodní certifikát o prodělání covidu? Hledala jsem oficiální vzor certifikátu, pochybuju, že by ho moje praktička měla. Chci konečně vycestovat a certifikát se mi bude hodit.

Děkuji Nikol